FORGOT YOUR DETAILS?

Jeśli wyruszasz w dłuższą trasę, koniecznie zaplanuj przerwy na odpoczynek

Wakacyjna podróż

by / / ROZMAITOŚCI, WYPADKI
wakacje

Wyjazd na wymarzone wakacje oznacza często wiele godzin spędzonych za kółkiem. Jak podróżować, by bezpiecznie dotrzeć do celu? Poniżej kilka pomocnych rad!

Przygotowania warto zacząć, jeszcze zanim wybierzesz się w podróż. Musisz pamiętać o zabraniu dokumentów niezbędnych w czasie jazdy (czyli ubezpieczenie OC, a jeśli wybierasz się za granicę, również Zielona Karta, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, paszport).

Przed wyjazdem powinieneś też upewnić się, czy samochód jest sprawny technicznie i odpowiednio wyposażony (gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, płyn do spryskiwaczy, nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa).

Następny krok to dokładne zaplanowanie podróży, trasy i czasu przejazdu.
Staraj się nie jechać nocą, bo wtedy jest gorsza widoczność, a ty możesz być już zmęczony. Jeśli wyruszasz w dłuższą trasę, koniecznie zaplanuj przerwy na odpoczynek – kilkunastominutowe postoje co 2-3 godziny pomagają przeciwdziałać monotonii jazdy.

Pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach, które wpłyną na poprawę Waszego bezpieczeństwa podczas podróży na wakacje:

  • Wybieraj raczej drogi główne, a unikaj nieznanych ci dróg bocznych.
  • Pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa!
  • Wysiadając z samochodu, zabierz ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Nie zapomnij włączyć alarmu.
  • Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu żadnych, nawet małowartościowych przedmiotów, które mogą skusić złodzieja. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.
  • Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.
  • Reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu auta – zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
  • Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zatrzymać się na parkingu strzeżonym, wybieraj do parkowania miejsca dobrze oświetlone, niezasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.
  • Uważaj na złodziei! Istnieją grupy przestępcze wyspecjalizowane w kradzieżach samochodów oraz kradzieżach rzeczy z samochodów. Najbardziej zagrożonymi miejscami są przydrożne parkingi i stacje benzynowe.

 

TOP